قرق بازار لوازم التحریر جنوب شرق کشور با نمادهای غربی/ طرح های ایرانی و اسلامی همچنان در سایه

قرق بازار لوازم التحریر جنوب شرق کشور با نمادهای غربی/ طرح های ایرانی و اسلامی همچنان در سایه

۲۰ شهریور, ۱۳۹۶ /  13     

،این روزها تهیه لوازم التحریر مناسب و زیبا یکی از دغدغه های والدین و دانش آموزان است و خانواده ها سعی می کنند در این واپسین روزهای تابستان و در...

،این روزها تهیه لوازم التحریر مناسب و زیبا یکی از دغدغه های والدین و دانش آموزان است و خانواده ها سعی می کنند در این واپسین روزهای تابستان و در آستانه بازگشایی مدارس لوازم التحریری مناسب برای فرزندانشان فراهم کنند، اما با نگاهی گذرا به بازار لوازم التحریر انواع کیف و دفتر و مداد با طرح های غربی جلب توجه می کند نمادهایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ندارد در دستان دانش آموزان ما جای خود را باز کرده اند.

اگرچه چند سالیست که اقدامات خوبی در جهت تولید لوازم التحریر بومی و اسلامی وترویج استفاده از آن در کشور انجام شده است اما هنوز سهم تصاویر بومی و مذهبی در بازار لوازم التحریر بسیار اندک است واین موضوع در شهرهای کوچک بیشتر از کلان شهرها خودنمایی می کند به طوریکه اگر سری به بازار لوازم التحریر در شهرستان میرجاوه بزنید می بینید که همچنان باربی و انگری بردز، بتمن و سیندرلا بر روی کیف های دانش آموزان جا خوش کرده اند ولوازم التحریر ایرانی و اسلامی سهم اندکی در این بازار دارند.

عرضه لوازم التحریربا الگوهای ایرانی و اسلامی در شهرهای مرزی مانند میرجاوه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید فعالان این عرصه به آن توجه کنند چراکه دانش آموزان مناطق مرزی بیش از سایر دانش آموزان در معرض تهاجم فرهنگ بیگانه هستند و این مسئله، لزوم آشنایی و انس آنها را با نمادهای اسلامی و ایرانی بیشتر می کند.

استفاده از تصاویر، نمادهای بومی و اماکن گردشگری و تاریخی بر روی جلد دفاتر و کیف دانش آموزان سبب آشنایی بیشتر آنان با فرهنگ ایرانی و اسلامی ،حفظ ارزش‌های ایران اسلامی، جلوگیری از ترویج فرهنگ غربی در کشور و خنثی کردن تهاجمات فرهنگی دشمنان خواهد شد و اگر تصاویری جذاب و اسلامی با کیفیت بالا همزمان با جلوگیری از واردات کالای غربی به بازار عرضه شود به طور حتم شاهد افزایش تقاضای لوازم التحریر ایرانی خواهیم بود.

یکی از فروشنده های لوازم التحریر در میرجاوه در این باره می گوید: بسیاری از خانواده ها علاقه مند به خرید دفاتر و لوازم التحریر با الگوهای ایرانی و اسلامی هستند اما لوازم التحریر ایرانی به مراتب کمتر از لوازم التحریرهایی با طرح غربی در بازار وجود دارد و والدین به ناچار به سراغ لوازم التحریر غربی می روند.

ریگی افزود: اگر لوازم التحریر ایرانی زیبا و با کیفیت در بازار عرضه شود والدین و دانش آموزان نیز از خرید آن استقبال خواهند کرد اما تنوع لوازم التحریر با نمادهای غربی به مراتب بیشتر از لوازم التحریر بومی است.

وی ادامه داد: مردم شهرهای مرزی وضعیت معیشتی چندان مناسبی ندارند و به دنبال لوازم التحریر با قیمت پایین و مناسب هستند بنابراین باید لوازم التحریری با قیمت و کیفیت مناسب به بازار عرضه شود چراکه آشنایی دانش آموزان با فرهنگ اسلامی و بومی در مناطق مرزی بیشتر احساس می شود.

پدر یکی دانش آموزان می گوید: من 3 فرزند دانش آموز دارم و ترجیح می دهم وقتی برای خرید لوازم التحریر مراجعه می کنم تنوع لوازم التحریر ایرانی و اسلامی تا جایی باشد که فرزندم به سمت خرید لوازم التحریر با تصاویر غربی سوق پیدا کند اما متاسفانه در این شهرستان اینگونه نیست و لوازم التحریر غربی بازار را قبضه کرده است.

محمد سالاری معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستان میرجاوه با اشاره به این مطلب که درماه مهر بازار خرید لوازم التحریر داغ می شود،اظهار کرد: متاسفانه اکثر والدین درهنگام خرید توجهی به طرح هایی که بر روی دفتر ها و کیف ها چاپ شده را ندارند و در خصوص تاثیرات منفی این تصاویر بر روی لوازم کودکشان بی اطلاع هستند.

وی افزود :طی سال های اخیر تهاجم فرهنگی دشمن بازار لوازم التحریرکشور های اسلامی را هدف قرار داده که این موضوع برای دانش آموزان به ویژه در مقطع ابتدایی می تواند خطرناک باشد چرا که از همان سنین کودکی فرد را با شخصیت های غربی عجین می کند .

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: واقعیت این است که بسیاری از مردم دقیقا دلیل مضر بودن شخصیت های غربی را نمی دانند یا آن طور که باید چهره پلید این شخصیت ها را نمی شناسند.

وی تصریح کرد: این شخصیت ها با ارائه تعریفی جدید از خیر و شر در جهان در جهان در لباسی با عنوان نماینده عدالت طلبی ،نماد ها و آرمان های آمریکایی مثل نماد شیطان پرستی فراماسونی را مستقیما ترویج می دهند. ایجاد حس هیجان بدون داشتن ریشه منطقیو عقلانی نه تنها نقش سازنده ای در تربیت کودکان ندارد بلکه آن ها را از نظر روانی مسخ کرده و خود را در کابوس های شبانه کودکان نشان می دهد .

سالاری گفت : خوشبختانه چند سالی است که استفاده از تصاویر شهدا،قهرمانان،نمادهاو کارتون های اصیل ایرانی –اسلامی بر روی لوازم التحریر دانش آموزان مرسوم شده است و تولیدات خوبی در این زمینه به بازار آمده است .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش میرجاوه اذعان کرد:الگوی دانش آموزان و آینده سازان کشورمان باید از شخصیت های غربی که مروج فرهنگ برهنگی، اشرافی گری،خشونت و قدرت های جادویی است به الگو ها و قهرمانان ایرانی اسلامی تبدیل شود .

وی بیان کرد: والدین و فرهنگیان نقش مهمی دراین زمینه خواهند داشت،باید با زبان و ادبیات ساده کودکانه آثار بد و منفی برخی تصاویر را برای دانش آموزان توجیه کنیم و همچنین مدارس می توانند با هماهنگی اولیا لوازم التحریر یکسان تهیه کرده و در اختیار دانش آمزان قرار دهند.

وی عنوان کرد: این موضوع پذیرفته نیست که برخی از لوازم التحریر که الگوهای غربی بر روی آن نقش بسته از لوازم التحریر ایرانی و اسلامی بسیاردر دسترس تر باشد. به هر حال مسئولین امر باید با پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی تمام تلاش خود را برای جایگزینی لوازم التحریر ایرانی و اسلامی به جای نمادهای غربی بکار بگیرند وتلاش کنند با حمایت از تولید کنندگان لوازم التحریر ایرانی و عرضه لوازم التحریر مناسب با تصاویری از جذابیت‌های فرهنگی و تاریخی کشور، دانش آموزان را ترغیب به خرید لوازم التحریر ایرانی کنند.

انتهای پیام/4941

 


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی