اهمیت سینما در احیای فرهنگ ایرانی و اسلامی

اهمیت سینما در احیای فرهنگ ایرانی و اسلامی

۲۱ شهریور, ۱۳۹۶ /  10     

در استانی همچون سیستان و بلوچستان ، سینما یکی از مقوله های فراموش شده یاد می شود؛ این استان که بزرگترین استان کشور و یکی از پرجمعیت ترین های ایران...

در استانی همچون سیستان و بلوچستان ، سینما یکی از مقوله های فراموش شده یاد می شود؛ این استان که بزرگترین استان کشور و یکی از پرجمعیت ترین های ایران است، تعداد اندکی سینما را در خود جای داده است.

به گزارش

عصر هامون

به نقل از

ندای هیرمند ؛

 هنر و رسانه نقش مهمی در جهت فرهنگ سازی و همچنین احیا و یادآوری آداب و رسومات ایرانی و اسلامی  دارد که این امر در کشور ما به درستی اجرا نشده و یا به طور کل نادیده گرفته می شود.

در استانی همچون سیستان و بلوچستان ، سینما یکی از مقوله های فراموش شده یاد می شود؛ این استان که بزرگترین استان کشور و یکی از پرجمعیت ترین های ایران است، تعداد اندکی سینما را در خود جای داده است.

شمال این استان که تنها سینمای آن با بیش از 30 سال سابقه کاری نیمه تعطیل و سپس تعطیل شد؛ باعث شد تا ورود به سینما و دیدن فیلم ها بر روی پرده نمایش از اذهان عمومی محو شد.

با این حال چندین سال پس از تعطیلی تنها سینمای زابل؛ ساختمان فرهنگ و ارشاد این شهرستان به سینمایی نه چندان مجهز تبدیل شده است که دسترسی به آن با توجه به بعد مسافت مشکل ساز تر از گذشته است.

محل قبلی سینمای زابل در قلب بازار این شهر واقع شده بود که با عبور هر رهگذری از مقابل آن می توانست خود تبلیغاتی برای دیدن فیلم های روز سینما باشد.

با این حال مردم جنوب شرق که یکی از کهنترین فرهنگ ها را دارا هستند؛ کسانی بودند که توانستند اولین انیمیشن جهان را بسازند وتوانایی خود را در زمینه  هنر به رخ جهانیان بکشند.

گرچه امروزه مشکلات آب و هوایی و همچنین اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان باعث شده است تا مردم مشغله ای مهم تر از رسانه و هنر داشته باشند، اما حضور آنها در تنها سینمای نه چندان رسمی زابل نشان از آن دارد که علاقه سیستانیان به هنر و رسانه همواره پابرجا است.

احمد ملاشاهی استاد دانشگاه زابل در خصوص اهمیت رسانه و سینما می گوید: بستر رسانه و سینما باید در خصوص احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی گام بردارد تا جوانان نسل های آینده نیز همانند پدران خود از فرهنگ غنی ایرانی برخوردار باشند.

وی افزود: پس از جنگ تحمیلی این سینما بود که توانست با ساخت فیلم های دفاع مقدس گوشه ای از دلاوری های رزمندگان اسلام را بر روی پرده بیاورد تا مردم گوشه کنار جهان بتوانند در هر برهه ای از زمان آن را ببینند.

ملاشاهی بیان داشت: آنچه که امروز نیز می تواند، به فرزندان این انقلاب کمک کند تا همانند پدرانشان دلاور، شجاع و بی باک پرورش یابند ، توجه به سینما است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت فضای مجازی و در دست گرفتن این فضا توسط غربی ها مسئولین ما باید سینما و فرهنگ سازی در فضای مجازی را بیش از پیش حدی بگیرند.

 

انتهای پیام/

 


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی