اردوهای جهادی فرصتی برای رهایی از نفس/کار جهادی لازمه رسیدن به توسعه پایدار

اردوهای جهادی فرصتی برای رهایی از نفس/کار جهادی لازمه رسیدن به توسعه پایدار

۰۳ مهر, ۱۳۹۶ /  160     

، اردوهای جهادی یک فرصت بسیار مغتنم برای رهایی از نفس به شمار می آید که همه ساله و نقط مختلف کشور و نقاطی که چهره محرومیت به خود گرفته اند ازجمله...

، اردوهای جهادی یک فرصت بسیار مغتنم برای رهایی از نفس به شمار می آید که همه ساله و نقط مختلف کشور و نقاطی که چهره محرومیت به خود گرفته اند ازجمله استان سیستان و بلوچستان در ایام مختلف استان اجرا می شود.

نام جهاد تداعی کننده عزمی جدی برای دفاع همه جانبه است و جهاد یعنی جنگیدن برای آزادی، تلاش کردن خواه برای آزادی وطن یک ملت خواه برای آزادی موطن آدمی، آزادی جان هر وجدان بیداری جهاد را امری اجتناب پذیر می‌داند و احساس مفید بودن و رها شدن از روزمرگی جدا شدن از غوغای شهری لذتی دارد که تنها باید در اردوهای جهادی تجربه کنیم.

اردوی جهادی برای هر فردی تعریفی خاص دارد یکی آن را آمیزه‌ای ازمهر، ایمان، عشق و برای خدمت رسانی به هم نوع درمناطق محروم می‌بیند و دیگری آن را آزمونی برای سنجش خود دیده که ببیند چقدر می‌تواند در برابر ناملایمات از نفس خود مایه بگذارد.

شهید آوینی  می‌گوید شأن انسان در ایمان، جهاد و هجرت است و هجرت مقدمه جهاد فی سبیل الله است و هجرت یعنی هجرت از سنگینی‌ها و جاذبه‌هایی که تو را به خاک می‌چسبانند.

اغلب این اردوهای جهادی با محوریت مردم و با حمایت و پشتیبانی نهادهای تحت نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار می شود که نمونه بارز آنها بسیج سازندگی می باشد.

این نهاد فعال، همه ساله با هدف تقویت روحیه خودباوری، تقویت اعتماد به نفس در بسیجیان، ایجاد اعتماد عمومی و خوش بینی میان مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تربیت نیروهای متخصص و متعهد و درد آشنا برای آینده و آشنا کردن جوانان با محرومیت‌ها و محدودیت‌های جامعه گروه های جهادی را شناسایی، ساماندهی و از آنان در مراحل مختلف انجام کار حمایت می کند.

به طور کلی می توان مهم‌ترین هدف برگزاری اردوهای جهادی را سازندگی دانست، این گذشتن از خود و اجابت حق بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین غنیمتی است که از این سفر برای آدمی می‌ماند، ضمن اینکه رسالتی بر دوش جهادگران است و آن توسعه فرهنگ محرومیت زدایی در بین جوانان و ایجاد روحیه سازندگی و امید در مردم منطقه است.

این اردوها علاوه براینکه خدمت رسانی به مردم از سوی خود مردم را نشان می دهد، نماد بسیار بارزی از وحدت، انسجام و برادری اقوام و مذاهب مختلف است که در بین عام و خاص زبانزد شده است.

همواره اين سؤال مطرح است كه بسيج سازندگي با جهاد سازندگي ابتداي انقلاب چه تشابه و تمايزي دارد که در این خصوص بايد گفت، تشابه اصلي در نقش و كاركرد احياء ارزشهاي جهادي است، علاوه بر آن، تشابه فعاليتهاي بسيج سازندگي با جهاد سازندگي سابق در خدمات‌رساني و محروميت‌زدايي از روستاها و مناطق محروم است ولي نقطه تمايز آن اين موضوع می باشد كه وظيفه ذاتي جهاد سازندگي سابق، عمران و آباداني روستاها بود كه در سنوات بعد اين وظايف به دستگاههاي دولتي محول شد.‌

سيج سازندگي در چندسال اخير در قالب اردوهاي جهادی در همه عرصه‌ها اعم از آموزشي، بهداشتي، فني و حرفه‌اي، خدمات‌رساني، عمراني، مرمت بهسازي و زيباسازي مدارس و غیره وارد شده كه خدمات‌رساني و محروميت‌زدايي از كشور از نتايج آن بوده كه به همين منظور، آشنايي با كم و كيف فعاليتهاي اين سازمان ضروري به نظر مي‌رسد.‌

سازمان بسيج سازندگي 1379 تأسيس شده است كه براساس تدابير مقام معظم رهبري براي شكوفايي استعدادهاي ذخيره شده در جوانان اين سازمان با هدف استفاده از نيروي نشاط جوانان براي سازندگي كشور در اوقات فراغت تشكيل شد.

فعاليت گروههاي جهادي در استان بر اساس اولويت و نياز بوده و در هر كجاي استان كه اولويت بوده و اولويت است اين اقدامات انجام مي شود، به طور ويژه در ايام نوروز و تابستان اين گروهها فعال هستند.

وجود 415گروه جهادی شناسنامه دار در سیستان و بلوچستان

مسئول بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان در خصوص فعالیت گروه های جهادی استان با اشاره به استقبال بسیار خوب گروه های جهادی کشور برای فعالیت در این خطه از کشور، گفت: 415گروه جهادی شناسنامه دار در استان در بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است و باید این موضوع را دانست که گروه جهادی شناسنامه دار با گروه جهادی فعال فرق می کند.

سرهنگ علی اکبر جعفری در گفت و گو با

خبرنگار ما

افزود: گروه های جهادی شناسنامه دار دارای کد ثبت جهادی بسیج سازندگی می باشند و بخشی از اینها مرحله ای هستند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر 230تا240گروه جهادی در استان وجود دارند که درحال فعالیت های جهادی در بازه های زمانی  مختلف می باشند، در گذشته دوبازه زمانی ایام نوروز و تابستان عمده بازه زمانی فعالیت گروه های جهادی در نقاط مختلف استان بوده است که این بازه ها در حال حاضر دائمی شده و در کل ایام سال فعالیت های گروه های جهادی را در استان خواهیم داشت.

وی گفت: اردوهای جهادی تمرینی برای جهاد در زندگی است و این توصیفی زیبا است که ما را ناخودآگاه به یاد دلاوری‌های بچه‌هایی می‌اندازد که امروز خاطره شان برای ما الگو و نوری است در مسیری که امید است که ما ادامه دهنده آنها باشیم.

سرهنگ جعفری بیان کرد: فعاليت گروه‌هاي جهادي در عرصه‌هاي كشاورزي، قنوات، خانه عالم، سرويس هاي بهداشتي، غسال خانه، حسينيه مرمت مدارس و مساجد است اما كار اين گروه‌هاي جهادي صرفا كار عمراني نيست، يك مركز حقيقي تربيتي است.

وی ادامه داد: این گروه ها تنها کار عمرانی نمی کنند، از ابتدای امسال تاکنون 8گروه تخصصی در  این خطه از کشور به فعالیت پرداختند که نمونه بارز آن ویزیت بیماران در روستاها و حاشیه شهرها می باشد.

وی در ادامه با بیان این مطلب که كارهاي جهادگران گروههاي جهادي صرفا عمراني نيست بلكه كارهاي تربيتي و اثر گذار است كه آثارش را در جامعه درك ومشاهده مي كنيم، بيان كرد: 60درصد از گروه های جهادی استان اهل تسنن و 40درصد شیعه هستند که از کل گروه های جهادی 80درصد مرد و 20درصد بانوان می باشند که به صورت تلفیقی در حوزه های مختلف با هم به اجرای کارهای جهادی می پردازند.

وی با بیان این نکته که در استان شیعه و سنی در کنار هم اقدام به اجرای فعایت می کنند، تاکید کرد: گروه های جهادی باید نماد وحدت و امنیت باشند.

سرهنگ جعفری گفت: گروه های جهادی توانمندی کامل دارند و درحال حاضر مدارس با 4کلاس به بالا را می سازند.

انتهای پیام/

 

 


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی