لزوم توجه دولت آینده به ایجاد فضای باز و با نشاط در دانشگاه‌ها

لزوم توجه دولت آینده به ایجاد فضای باز و با نشاط در دانشگاه‌ها

۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۶ /  184     

معاون آموزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه توجه به فضای باز دانشجویی می‌تواند زمینه‌ساز رشد و شکوفایی در دانشگاه‌ها شود...

دکتر محمد جلیلی  اظهار کرد: توجه به جامعه علمی و دانشگاه از منظر در اختیار داشتن تسهیلات تولید علم و تامین اعتبارات برای فعالیت‌های آکادمیک و آموزشی از مهمترین انتظارات جامعه علمی کشور از دولت دوازدهم است.

وی با بیان اینکه توجه به ویژگی‌های آکادمیک از نظر تشکیلات آکادمیک، ساختار و اداره دانشگاه‌ها است، گفت: البته دانشگاه‌ها ارتباطات وسیعی با شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن را رییس‌جمهور برعهده دارد، دارند و بنابراین انتظار می‌رود رییس‌جمهور آینده در این شورا نیز بیش از پیش زمینه‌ را برای رشد علمی دانشگاه‌ها فراهم کند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: توجه به جایگاه دانشگاه‌ها به عنوان مرکز تولید علم عمومی و بین المللی و ایجاد فضای آموزشی مناسب مساله بسیار مهمی است که باید مورد توجه دولت آینده قرار گیرد.

شرایط دانشگاه ها نسبت به گذشته بهبود یافته است

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایطی که در دانشگاه‌ها وجود دارد از لحاظ علمی و دانشگاهی نسبت به گذشته شرایط بهتری است، تصریح کرد: ولی این شرایط همچنان جای بهبود دارد و نیاز است که به اعتبارات و حوزه‌های مختلف دانشگاه توجه ویژه‌ای شود.

جلیلی با بیان اینکه اگر انتظار ما این است که در منطقه و فرامنطقه رقابت کنیم باید اعتبارات بیشتری تعلق بگیرد به دانشگاه‌ها و شرایط جذب بیشتری فراهم شود گفت: در دوره گذشته شرایط برای امکان تحصیل منابع به غیر از منابع عمومی فراهم شد اما بخشی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل مشکلاتی که داشتند در این زمینه دچار چالش شدند.

ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به سمت استقلال 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: عزم جدی نیاز است تا مشکلات زیرساختی دانشگاه‌ها حل شود و بخشی از راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد برمی‌گردد به فضای اداره دانشگاه‌ها که در این زمینه ضروری است دانشگاه‌ها به سمت استقلال پیش بروند.

وی افزود: از سویی دیگر در حال حاضر دانشگاه‌ها با پذیرش دانشجوی زیاد مواجهند در حالیکه اعتبارات اجازه این کار را نمی دهند و دانشجویان نیز خواهان تحصیل رایگان هستند در حالیکه تحصیل آنها هزینه زیادی در پی دارد و این عدم تناسب اگر حل شود و دانشجویان بتوانند در زمنیه جذب دانشجو کارایی بیشتری داشته باشند و منابع خود را از راهی به غیر از منابع عمومی تامین کنند.

وی در پایان با تاکید برلزوم ایجاد فضای باز دانشجویی در دانشگاه‌ها بیان کرد: ایجاد فضای باز دانشجویی نیز بسیار کمک‌کننده است و می تواند در کیفیت کار دانشگاه‌ها موثر باشد.


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی