رامتین شهبازی: نمايشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي جهان می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد

رامتین شهبازی: نمايشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي جهان می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد

۱۲ خرداد, ۱۳۹۶ /  63     

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،رامتین شهبازی منتقد سینما و مدرس دانشگاه در مورد نمايشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي کلاسیک جهان در گالری آس تهران گفت...

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،رامتین شهبازی منتقد سینما و مدرس دانشگاه در مورد نمايشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي کلاسیک جهان در گالری «آس» تهران گفت: کارکرد نمایشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي کلاسیک جهان و همچنین اکران این آثار سینمایی در گالری «آس» تبدیل شدن آن به متن است که رمزگانهایی برای مطالعه دارد و در واقع رمزگذاری شده است. پوستر و هر چیزی از جمله؛ فیلمنامه، عکس، پوستر، تیزر و ... که جزو اقلام تبلیغی یک فیلم محسوب می‌شوند؛ در حوزه مطالعات متنی و در حوزه مطالعات بین متنی قرار می‌گیرند و از آن به عنوان پادکست و یا پیرامتن یاد می‌کنند.

پیرامتن‌ها آستانه ورود ما به متون هستند

وی همچنین گفت: در حقیقت پیرامتن‌ها آستانه ورود ما به متون هستند؛ ما نیاز به آستانه‌هایی داریم که به واسطه آن آستانه‌ها وارد متون اصلی بشویم و پوسترهای یک فیلم ، تیتراژ و نام یک فیلم می‌تواند این نقش را بازی بکند. هر عنصری که بخواهید از آن برای معرفی یک فیلم استفاده کنید و اثر را برای شما معرفی کند؛ پیرامتن حساب می‌شود، پیرامتن حتی آستانه ما به آیین‌هاست. ما اگر مطالعات متنی انجام می‌دهیم در حقیقت این پیرامتن‌ها را بر اساس آیین‌ها می‌شناسیم؛ برای نمونه در سنت مذهبی ما آیین‌های تشرف و مباحث دیگری داریم.      

در نمایشگاه گالری «آس» متن قابل بررسی و قابل خواندنی وجود دارد

این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: نمايشگاه پوسترهاي اورجينال سينماي کلاسیک جهان در گالری «آس» می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد؛ مثل اگر دوستان من در حلقه نشانه‌شناسی اگر فرصت داشتند به اینجا می‌آمدند متن قابل بررسی و قابل خواندنی در اینجا وجود دارد. در واقع از نمایشگاه که از طبقه پایین شروع می‌شود و تا اینکه به فضای باز و اینجا که محل نمایش فیلمهاست متنی می‌شود. ما هر عنصری را که با آن مواجه می‌شویم به مثابه یک متن می‌توانیم آن را مورد بازخوانی قرار بدهیم و خوانش خودمان را از آن متن داشته باشیم.     

خوانش بیرونی و میان رشته‌ای از «دیوانه از قفس پرید»

در بخش دیگری از این مراسم که در تراس و فضای باز کافه گالری «آس» تهران برگزار شد؛ «رامتین شهبازی» منتقد سینما و مدرس دانشگاه فیلم سینمایی «دیوانه از قفس پرید» One Flew Over the Cuckoo's Nest را به دقت مورد و بررسی قرار داد و خوانش بیرونی و میان رشته‌ای خود را از این اثر شاخص سینمای جهان ارائه داد و در ادامه این اثر «میلوش فورمن» Miloš Forman، به نویسندگی «لورنس هاوبن» و «بو گَلدمنو» براساس رمانی به همین نام نوشته «کن کیسی» و با هنرنمایی «جک نیکلسون»، «لوئیز فلچر»، «ویل سمسون» و «براد دوریف» به مدت 133 دقیقه، محصول سال 1975 آمریکا برای حاضران به نمایش درآمد.

اکران «پدر خوانده 1» در شبهای گالری «آس»

اکران فیلم‌های خاطره‌انگیز تاریخ سینمای جهان امشب نیز در کافه گالری «آس» تهران ادامه دارد و درساعت 22 امشب سه‌شنبه 9 خرداد ماه جاری فیلم سینمایی «پدر خوانده 1» به کارگردانی «فرانسیس فورد کوپولا» و با هنرنمایی «مارلون براندو»، «آل پاچینو»، «جیمز کان»، «رابرت دووال» و «دایان کیتن» به مدت 175 دقیقه، محصول سال 1972 آمریکا، در فضای باز کافه گالری «آس» روی پرده خواهد رفت.

نمایش «پدرخوانده 2 با بازی «آل پاچینو»،

در ساعت 22 چهارشنبه 10 خرداد ماه جاری فیلم سینمایی «پدرخوانده 2» به کارگردانی «فرانسیس فورد کاپولا» با بازی «آل پاچینو»، «رابرت دنیرو»، «رابرت دووال»، «دایان کیتن»، «جان کازال»، «تالیا شایر»، «لی استراسبرگ»، «مایکل گازو» و «جی.دی.اسپرادلین» به مدت 200 دقیقه، محصول سال 1974 کشور آمریکا به نمایش درمی‌آید.

اکران فیلم سینمایی «پدرخوانده 3»

همچنین در ساعت 22 پنجشنبه شب 11 خرداد ماه فیلم سینمایی «پدرخوانده 3» The Godfather به کارگردانی «فرانسیس فورد کاپولا» Francis Ford Coppola، براساس رمانی به همین نام نوشته «ماریو پوزو» Mario Puzo و با بازی «آل پاچینو»، «دایان کیتن»، «اندی گارسیا»، «تالیا شایر»، «سوفیا کوپولا»، «جو مانتگنا»، «الی والاش»، «جرج همیلتون»، «ریچارد برایت»، «بریجیت فوندا» و «جسیکا دی‌چیکو» به مدت 170 دقیقه، محصول سال 1990 آمریکا، با دوبله‌ خاطره انگیز و با کیفیت عالی در تراس و فضای باز کافه گالری «آس» تهران روی پرده خواهد رفت.


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی