وزیر نیرو سرانجام به سیستان و بلوچستان سفر کرد/ کاهش تعرفه برق نیکشهر، راهی هیات دولت شد

وزیر نیرو سرانجام به سیستان و بلوچستان سفر کرد/ کاهش تعرفه برق نیکشهر، راهی هیات دولت شد

۱۶ خرداد, ۱۳۹۶ /  66     

در پی واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش تعرفه های برق و گرمای بی سابقه هوا سرانجام وزیر نیرو راهی این دیار شد و خبر از ارائه طرح...

در پی واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش تعرفه های برق و گرمای بی سابقه هوا سرانجام وزیر نیرو راهی این دیار شد و خبر از ارائه طرح کاهش تعرفه برق نیکشهر در هیات دولت داد.

در حالی گرمای بی سابقه هوا همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان میهمان مردم سیستان وبلوچستان به ویژه منطقه بلوچستان شد که قطع مکرر برق و افت نوسانات آن منجر به آسیب رساندن به وسایل برقی منازل و از سوی دیگر منجر به گرمازدگی زنان و مردان روزه دار استان، آتش سوزی نخلستان ها و خراب شدن میوه های گرمسیری همچون انبه، موز، گواوا و خرما شد.

این گرمای بی سابقه و قطع مکرر برق از یک سو و افزایش تعرفه های انرژی از سوی دیگر باعث تشدید اعتراضات مردم در شبکه های مجازی شد به گونه ای که پس از آن نمایندگان استان اقدام به انتقادات گسترده مبنی بر شرایط بحرانی مردم در استان کرده و با اشاره به اینکه مردم سیستان و بلوچستان بیشترین رای را به آقای روحانی دادند از دولت خواهان رسیدگی به این اوضاع شدند.

 

واکنش نمایندگان در پی بی توجهی دولتمردان به بحران گرمای بی سابقه در سیستان و بلوچستان

«حسینعلی شهریاری» نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص با بیان اینکه در چند روز اخیر پیامک ها و تماس های مکرری از سوی مردم استان مبنی بر رسیدگی به مشکلات در پی گرمای هوا دریافت کرده است، گفت: با توجه به اینکه تأمین برق در استان با مشکل مواجه شده و در بسیاری نقاط افت ولتاژ برق رخ داده، در پی آن تأمین آب نیز در بسیاری از نقاط با مشکل مواجه شده که می طلبد برای برطرف کردن این مشکلات دولت در سال جاری حداقل حدود 180 میلیارد تومان اعتبار جهت تقویت زیرساخت‌های تأمین آب و برق سیستان و بلوچستان اختصاص دهد.

 

مردم محروم استان توان پرداخت تعرفه های میلیونی برق را ندارند

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های فعلی تأمین برق در سیستان و بلوچستان کافی نیست، افزود: با شرایط فعلی ما همواره در روزهای گرم سال با مشکل افت ولتاژ برق در سطح استان مواجه خواهیم بود از طرفی با توجه به اینکه دمای هوا به بیش از 50 درجه رسیده مردم ناچار به استفاده مدام از کولرها هستند که این مهم منجر به افزایش قیمت تعرفه ها حتی سقف یک میلیون تومان شده که بدون شک اکثر مردم محروم استان توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند.

 

روحانی رای خود را مدیون مردم سیستان وبلوچستان است حالا حسن نیتش را ثابت کند

شهریاری با بیان اینکه دولت باید در این دوره توجه بیشتری به مردم محروم استان داشته باشد و در گام نخست با حل مشکل برق مردم حسن نیت خود را ثابت کند، افزود:  آقای روحانی بخشی از رأی خود را مدیون مردم سیستان و بلوچستان است چرا که این مردم رأی بالایی به او داده‌اند و با توجه به اینکه در 4 سال گذشته از سوی دولت اقدامات مناسبی برای حل مشکلات متعدد مردم این استان به‌ویژه بیکاری صورت نگرفت، امیدواریم دولت در این دوره توجه بیشتری به مردم محروم استان داشته باشد.

وی با بیان اینکه مردمی که لوازم برقی آنها به‌علت افت ولتاژ برق سوخته می‌توانند با شکایت به دادگستری از شرکت توزیع برق درخواست خسارت کنند، ادامه داد: در قانون برنامه پنجم توسعه روی قبوض برق 50 ریال می‌کشیدند و لوازم برقی مردم بیمه می‌شد تا در چنین مواقعی بیمه خسارت مردم را پرداخت کند که متأسفانه این رویه در برنامه ششم حذف شد و در حال حاضر تنها راه دریافت خسارت شکایت به دادگستری است.

 

مسئولان برای کسب رای یاد ما می افتند

«علیم یارمحمدی» نماینده مردم زاهدان در مجلس نیز در ای خصوص عنوان کرد: مسئولان وقتی رای می‌خواهند یاد ما می‌افتند.

وی در خصوص گرمای بی‌سابقه استان و مشکلات ایجاد شده برای ساکنان این منطقه گفت: ما از یک ماه گذشته با اطلاعیه‌های مختلف وقوع این پدیده هواشناسی را به وزارت کشور اطلاع داده بودیم اما تا کنون هیچگونه اقدام مناسبی از سوی آن‌ها صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه شبکه‌ها، زیرساخت‌ها و پست‌های برق استان مشکل دارند، تصریح کرد: متاسفانه مدیران استانی و ملی علاقه‌ای به شهرستان‌های در حاشیه کشور ندارند.

یارمحمدی اضافه کرد: مسئولان دولتی کمبود بودجه مصوب از سوی مجلس را دلیل عدم رسیدگی به مشکلات ایجاد شده به علت گرمای بی‌سابقه هوا می‌دانند.

 

مردم سیستان و بلوچستان از روحانی گله‌مند هستند

«علی کرد»نماینده مردم خاش نیز بیان کرد: بی توجهی دستگاه های مسئول به گرمای بی سابقه در سیستان و بلوچستان. در مناطق بالای 5 هزار نفر بالغ بر 72 ساعت است قطره ای آب در شبکه های آبرسانی وجود ندارد.

«عبدالغفور ایرانژاد» نماینده مردم چابهار هم با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان از روحانی گله‌مند هستند، ادامه داد: وضعیت کمک‌رسانی به مردم استان برای مقابله با گرمای هوا و حل مشکل آب و برق مناسب نیست و هیچ امدادرسانی انجام نشده و همه چیز در حد حرف است.

 

نماینده مردم زابل: دولت پاسخگوی ما نیست

«حبیب الله دهمرده» نماینده مردم سیستان با بیان اینکه وضعیت کمک‌رسانی به مردم استان برای مقابله با گرمای هوا و حل مشکل آب و برق مناسب نیست، خاطر نششان کرد: دولت پاسخگوی ما نیست.

وی بیان کرد: با توجه به گرمای زیاد هوای در سیستان و بلوچستان باید این استان جزو مناطق گرمسیر شماره یک به حساب آید و با هزینه برق مصرفی در 9 ماه سال با تخفیف محاسبه شود، اما اینگونه نیست.

 

استاندار سیستان و بلوچستان هم دست به کار شد

پس از اعتراض مردم و واکنش نمایندگان استان به این موضوع و قطع مکرر برق و افزایش تعرفه ها استاندار سیستان و بلوچستان هم در پی افزایش بی‌سابقه دما در استان با ارسال ۳ نامه به رئیس جمهور از وی درخواست مساعدت کرد.

در این نامه ها به موضوعاتی با این مضامین پرداخته شده است که جهت تامین ولتاژ مورد نیاز استان و جلوگیری از ایجاد خسارت های بیشتر به لوازم و تجهیزات برقی مردمان صبور این خطه از میهن اسلامی، مساعدت لازم برای تامین اعتبار مورد نیاز در راستای تکمیل و بهره برداری از 13 پروژه بخش انتقال برق در سطح استان به مبلغ 2085 میلیارد ریال مبذول فرمایند.

همچنین بالا بودن سرانه مصرف برق مشترکین نسبت به سایر مناطق کشور، مبلغ صورتحساب‌های برق مصرفی را به شدت افزایش داده به‌گونه‌ای که مردم شریف و نجیب این دیار از پرداخت آن عاجز بوده و این مسئله تبعات و معضلات اجتماعی زیادی را به همراه داشته است.

لذا با توجه به شرایط دشوار آب و هوایی استان، عدم تمکن مالی عامه شهروندان در پرداخت بهای صورتحساب‌های سنگین برق مصرفی و به‌منظور متعارف‌نمودن صورتحساب های مزبور، مستدعی است دستور فرمایند با پیشنهادات تغییر تعرفه برق خانگی موافقت فرمایند.

 

وزیر نیرو: موضوع کاهش تعرفه برق نیکشهر برای بررسی به هیات دولت ارسال می شود

علی ای حال انتقادات و پیگیری های مردم، مسئولین و نمایندگان استان سبب شد تا وزیر نیرو سرانجام راهی سیستان و بلوچستان شود.

پس از تحمل روزها گرمای بی سابقه در استان و خسارت های وارد شده به نخلستان ها، باغات، اسباب و وسایل خانه ها و غیره بالاخره وزیر نیرو در سفری یک روزه به سیستان وبلوچستان در شورای اداری نیکشهر گفت: موضوع درخواست مردم و مسئولان در زمینه کاهش تعرفه برق نیکشهر را برای بررسی به هیات دولت ارائه می کنم تا اقدامات لازم برای حل مشکلات مشترکان حوزه برق در دستور کار قرار گیرد.

چیت چیان با اشاره به اینکه دستورات لازم برای بررسی آمارهای مصرف و هزینه برق صادر شده است و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد، افزود: مشترکان برق و آب باید با صرفه جویی در مصرف و استفاده از لوازم برقی کم مصرف دستگاههای دست اندرکار را یاری کنند تا بهتر بتوانند مشکلات را مرتفع سازند.

وی با بیان اینکه رای مردم سیستان وبلوچستان به رئیس جمهور در ۲۹ اردیبهشت اثرات خوبی در نگاه دولت و دولتمردان خواهد داشت، ادامه داد: با توجه به گستردگی و پراکندگی و مشکلات فراوان سیستان وبلوچستان اقدامات انجام شده تاکنون کفایت نمی کند و این استان همچنان دچار مشکلات فراوان در حوزه برق وآب است.

حالا باید مردم این دیار چشم انتظار عکس العمل اجرایی رئیس جمهور باشند تا ببینند آیا این سفر واقعا بار مشکلات را از دوش مردم کمتر می کند یا نه؟

انتهای پیام/

 


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی