عجایب هفتگانه اوکراین؛ از پارک سوفیفسکی تا قلعه خوتین

۲۵ خرداد, ۱۳۹۶ /  38     

است اوکراین با داشتن بناهای تاریخی با معماری های فوق العاده یکی از کشورهای مورد توجه گردشگران است که از آن ها می توان به عجایب هفتگانه اوکراین اشاره...

است. اوکراین با داشتن بناهای تاریخی با معماری‌های فوق‌العاده یکی از کشورهای مورد توجه گردشگران است که از آن‌ها می‌توان به عجایب هفتگانه اوکراین اشاره کرد.

اوکراین هفت بنای تاریخی و فرهنگی را شامل می‌شود که در سال ۲۰۰۷ تحت مسابقه‌ای به همین عنوان، انتخاب شدند. این نظرسنجی بصورت آنلاین و براساس معیارهایی مانند قدمت تاریخی، گردشگری و فرهنگی انجام شد و رای گیری، با بیش از ۷۷,۰۰۰ رای انجام گرفت. با ما همراه باشید تا در این مقاله نگاهی به عجایب هفتگانه در کشور اوکراین داشته باشیم.

۱. پارک سوفیفسکی

«

سوفیفسکی» (Sofiyivsky Park) در شهر «اومان» (Uman) و استان «چرکاسی» (Cherkasy) در سال ۱۹۷۶ ساخته شد. این

زیبا توسط «استانیسلاو پوتوتسکی» (Stanisław Szczęsny Potocki) فرمانده نظامی لهستانی برای همسرش سوفیا طراحی و ساخته شد و این پارک را با نام او نام‌گذاری کرد.

سوفیا بانویی یونانی تبار بود که بخاطر زیباییش شهره مردم بود؛ با توجه به اطلاعاتی که وجود دارد گفته می‌شود که سوفیا در طراحی بعضی از بخش‌ها دخالت داشته است و از طراحی‌های اساطیری

بهره برده است.

این پارک یکی از معروف‌ترین پارک‌های خلق شده هنری در جهان است و بخش‌های خوش‌منظره‌ای نظیر

ها،

سنگی و استخر را شامل می‌شود. این باغ سالانه بیش از ۵۰۰,۰۰۰ بازدید کننده دارد.

بیشتر بخوانید:

۲. صومعه پچرسک لاورا کیف

«پچرسک لاورا کیف» (Kiev Pechersk Lavra) صومعه تاریخی مسیحی ارتدکس در شهر کیف است.

این صومعه که در فهرست میراث تاریخی

قرار دارد یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین صومعه‌ها در کشور اوکراین و شرق اروپا است؛ همچنین شامل آثار معماری باشکوه و بی‌نظیر است که هر فردی را مجذوب خود می‌کند. یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این مجموعه برج ناقوس کلیسا است.

این مجموعه شامل اجناس گرانبها، پرتره روحانیون و تصاویر سلسله‌مراتبی از

است. تورهای بسیاری برای دیدن این صومعه وجود دارد و این بخش از شهر یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود.

۳. شهر کامیانتس پودیلسکیی

شهر «کامیانتس پودیلسکیی» (Kamianets-Podilskyi) در استان «خملنیتسکی» (Khmelnytskyi) یکی از قدیمی‌ترین شهرها با

های تاریخی در غرب اوکراین است.

این شهر شاهد زندگی ملیت‌های بسیاری در خود بوده است و تاریخچه فرهنگی غنی و قوی دارد و مغازه‌های بسیاری با ملیت‌های ارمنی و لهستانی وجود دارد. از جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به قلعه‌ها،

ها و عمارت‌های باشکوه با

های زیبا در مرکز شهر اشاره کرد.

در اواخر ۱۹۹۰ این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری پربازدید در غرب اوکراین تبدیل شد و سالانه

های موسیقی، مسابقات اتومبیل‌رانی و بالون‌سواری در این شهر برگزار می‌شود و نزدیک به ۱۴۰,۰۰۰ هزار گردشگر به این مکان سفر می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

۴. جزیره خورتیتسیا

«خورتیتسیا» (Khortytsia) یکی از بزر‌گ‌ترین جزایر در

«دنیپر» (Dnieper) است. این جزیره، طبیعت بکر و زیبایی دارد و به عنوان یک موزه طبیعی تلقی می‌شود.

همچنین این منطقه دیدنی، قلمرو زندگی بسیاری از جانوران است و شامل

های بلوط و صنوبر است. بخش تاریخی این جزیره در شهر صنعتی «زاپروژیا» (Zaporizhia) قرار دارد و موزه‌ای با همین نام آثار تاریخی را نگهداری می‌کند؛ علاوه‌ بر این، نمایش اسب‌سواری هم از کارهایی است که در این جزیره برگزار می‌شود.

۵. شهر باستانی خرسونسوس

«خرسونسوس» (Chersonesus) شهری باستانی در شبه‌جزیره «کریمه» (Crimea) اوکراین است که نزدیک به ۲۵۰۰ سال پیش تاسیس شد.

این شبه‌جزیره در شمال

ی سیاه و در جنوب اوکراین واقع شده است و این شهر باستانی و باشکوه در شهر «سواستوپول» (Sevastopol) شهری بندری و در جنوب غربی شبه‌جزیره کریمه قرار دارد و معنی این شهر به زبان یونانی، شهری ارجمند و محترم است.

البته این شهر به اسم‌های مستعار دیگری همچون شهر «پامپی اوکراینی» (Ukrainian Pompeii) و «تروی روسیه» (Russian Troy) نیز معروف است. امروزه خرسونسوس یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه است که توسط دولت به پارک

تبدیل شده است.

ساختمان‌های به جا مانده نشان‌دهنده‌ ترکیبی از فرهنگ و هنر یونانی،

و «بیزانسی» (Byzantine) است. به طور کلی این شهر تاریخی به سه قسمت دیوار دفاعی، آمفی‌تئاتر رومی و معبد یونانی تقسیم می‌شود؛ علاوه بر این کلیسایی هم در این مکان در قرن ۱۹ ام ساخته شده است که هم‌اکنون موزه‌ای برای نگهداری آثار ارزشمند و تاریخی است.

این مکان دیدنی و باشکوه در سال ۲۰۱۳ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و سالانه افراد بسیاری برای دیدن این شهر باستانی به این شهر می‌آیند.

۶. کلیسای جامع سنت سوفیا

«کلیسای جامع سنت سوفیا» (Saint Sophias Cathedral) در شهر کیف دارای یک معماری برجسته است که در زمان دولت «روس کیف» (Kievan Rus) دولتی

ساخته شده است.

این کلیسا یکی از اولین مکان‌های دیدنی در کشور اوکراین بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این مجموعه بخش‌های زیادی را شامل می‌شود که از زیباترین و پربازدید‌ترین آن‌ها برج ناقوس کلیسا و «مجلس متروپولیتن» (House of Metropolitan) است.

امروزه این کلیسا یکی از معروف‌ترین بخش‌های شهر است و به عنوان موزه‌ مسیحیت اوکراین شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

۷. قلعه خوتین

«قلعه خوتین» (Khotyn) دژی در غرب اوکراین و در کناره رودخانه «نیستر» (Dniester) است. شروع ساخت این قلعه مستحکم به سال ۱۳۲۵ باز می‌گردد. این قلعه در

های متعدد در دست کشورهای مختلف بوده است و به همین دلیل اسم‌های بسیاری داشته است.

افسانه‌های بسیاری در مورد این قلعه نقل شده است؛ مانند اینکه نقطه‌هایی در قلعه وجود دارد که از اشک سربازانی ایجاد شده که توسط دولت عثمانی در آنجا حبس و کشته شده‌اند یا افسانه‌ای که به دخترکی اشاره دارد که توسط دولت عثمانی زنده به گور شده است.

این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در اوکراین است و فیلم‌سازان توجه بسیاری به این قلعه دارند و با توجه به فضای تاریخی که دارد از آن برای بسیاری از

های تاریخی استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

منبع

برچسب‌ها

مورد علاقه من

×

مطالب مرتبط


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید: