شهر عاری از بانک در شرقی ترین نقطه کشور/ در نوردیدن مسافت 65 کیلومتری مردم "گشت" برای انجام عملیات بانکی

شهر عاری از بانک در شرقی ترین نقطه کشور/ در نوردیدن مسافت 65 کیلومتری مردم

۲۶ خرداد, ۱۳۹۶ /  30     

بانک نیاز مهم و اساسی   و عنصر جداناپذیر از زندگی بشر است که به همین منظور بانک های خصوصی و دولتی بیشماری برای خدمات رسانی به مردم با هم به رقابت...

بانک نیاز مهم و اساسی  و عنصر جداناپذیر از زندگی بشر است که به همین منظور بانک های خصوصی و دولتی بیشماری برای خدمات رسانی به مردم با هم به رقابت پرداخته اند.

از وظایف بانک ها به عنوان یک نهاد اقتصادی در جامعه می توان به خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجوه، عملیات مالی، نگهداری اوراق بهادار، نگهداری فلزات گرانبها و انجام وکالت برای خرید و فروش ها اشاره کرد.

بانک ها منابع مالی مازاد بر مصرف مردم را جمع آوری و با تبدیل کردن آن به منابع سودآور در راستای ایجاد شغل و بالندگی اقتصادی در جامعه گام برمیدارد، شهر گشت در شرق استان سیستان و بلوچستان که بنا به گفته یکی از شهروندان گشتی در سال ۸۸ تبدیل به شهر شده است، از داشتن حتی یک شعبه بانکی بی بهره است.

شهر گشت با داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری از جمله تپه نمکی، قبرستانی با قدمتی کهن و همچنین نخلستان های سر به فلک کشیده هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است که یکی از ضروریات این شهر ایجاد یک شعبه بانکی در این منطقه است.

یکی از شهروندان گشتی داشتن بانک اختصاصی را حق قانونی هر شهروند دانست، و به خبرنگار

شستون

گفت: حدود چهار سال گذشته کلنگ ساخت یکی از شعب بانک ها در این شهر زده شد، اما پس گذشت چند مدتی به دلایل نامعلومی عملیات اجرایی احداث این بانک متوقف شد.

وی افزود: شهروندان گشتی برای انجام کارهای بانکی مجبور به طی کردن مسافت ۶۵ کیلومتری به شهر سراوان هستند.

این شهروند گشتی خاطر نشان کرد: شغل اکثر مردم گشت دامپروری و کشاورزی است که حمایت و اعطای تسهیلات بانک کشاورزی به شدت نیاز می شود.

 

وی با بیان اینکه در این شهر فقط یک پست بانک موجود است، ادامه داد: در این مکان حتی عالی بانک هم وجود ندارد و عملا مردم این شهر نمی توانند گردش مالی انجام دهند و فقط نیازهای پستی شهروندان رفع می شود.

 

این شهروند ایجاد شعبه بانکی در گشت را از نیازهای اساسی و این شهر دانست چرا  که در ماه رمضان اکثر کارهای بانکی مردم به تعویق افتاده است  و نمی توانند این مسافت را  برای انجام  کارها طی کنند.

 

محمد اکرم حسین بر رئیس شورای شهر گشت در گفتگو با

شستون

اذعان داشت: قریب به ۱۰ سال است که گشت به شهر تبدیل شده است ولی فقط اسم شهر را به یدک می کشد و با جمعیت ۸هزار نفری شهری و   ۵ هزار نفری روستایی فاقد هر گونه امکانات و خدمات شهری  از جمله نمایندگی ادارات،‌ اداره پست و غیره می باشد.

وی افزود: بانک نیز یکی از مواردی است که متاسفانه مردم گشت از وجود آن بی بهره مانده اند و شهروندان این شهر با  پیمودن مسافت ۶۵کیلومتر و روستاییان با پیمودن مسافتی بیش از  ۱۰۰ کیلومتر به شهر سراوان مراجعه می کنند تا عملیات بانکی خود را انجام دهند.

 

 رئیس شورای شهر گشت با بیان اینکه شهروندان برای اعمال کوچکترین امور بانکی خود و یا برداشت وجه مجبور هستند به خاش یا سراوان مراجعه کنند، خاطر نشان کرد: طبق مطالبه ی مردم،  شورای اسلامی شهر نزدیک به چهار سال است که این موضوع را از طریق بانک ها، فرمانداری و استانداری پیگیر کرده است اما در این خصوص کسی پاسخگوی این ارگان نبوده است. 

حسین بر اذعان داشت: بیشتر بانک ها با اعلام عدم وجود صرفه اقتصادی  در شهر کوچکی مانند گشت، از ارائه خدمات به گشتی ها معذور هستند.

وی تصریح کرد: درخواست ایجاد شعبه بانک ملی نیز تا حدودی پیگیری شد و ایجاد شعبه منوط به تعطیلی یک شعبه در حوزه شهری خاش و یا سراوان آخرین پاسخی بوده که از این بانک دریافت کرده است.  

رئیس شورای شهر گشت با اشاره به اینکه متأسفانه صرفه اقتصادی ملاک ارائه‌ی خدمات به مردم ملاک بانک ها است، اضافه کرد: تقریباً نیمی از مردم شهر گشت در عصر ارتباطات فاقد تلفن ثابت و اینترنت پر سرعت هستند و بعد از قریب به ۴سال پیگیری به ما اعلام داشتند چون برای ما صرفه ی اقتصادی نداره نمی توانیم در این شهر توسعه شبکه انجام دهیم، و یا اینکه خود مردم باید هزینه انجام بخشی از این کار را بر عهده بگیرند تا این کار صورت بگیرد.

حسین بر تصریح کرد: درآمد زایی و کسب درآمد در بانک ها و شرکت هایی مثل مخابرات مقدم بر خدمت رسانی است و در مناطق محرومی مثل گشت که مردم توان مالی و سرمایه کلان ندارند باید برای همیشه از دریافت چنین خدماتی محروم بمانند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 


به نقل از:

نظر خود را با ما درمیان بگذارید:بنر تبلیغاتی